Treceți la conținutul principal

Cu cancerul pe baricade

sursa
Nenumarate studii si cercetari, mortea unor persoane celebre, ne-au aratat ca nu tine cont de varsta ori statut social, o boala de cand e lumea. Cancerul. O arma puternica atunci afli ca il ai este optimismul, dorinta de a lupta. Toti murim, important e sa faci tot ce-ti sta-n putinta si sa ai grija de ceea ce ti-a dat Dumnezeu mai de pret: Viata !
Cand ai ajuns la final sa-ti spui ca ai facut tot ce-ai putut, no regrets ! Nu are rost sa plangem de toate prostiile mancate pana atunci, de cremele pe care nu le-ai aplicat, de somnul care ai fugit ori de tigarile de care nu ai vrut sa te desparti. Important e ceea ce faci cu viata ta din acel moment in colo. Ai timp sa-ti incerci sansele ? Fa-o ! Ai grija de tine, distreaza-te, iubeste, fii n pace cu tine !
Nu sufar si nici nu am avut. Am ingrijit o persoana draga mie, iar alta a castigat cateva lupte din intreg razboiul. Diagnosticarea, informarea pacientului, dar si a rudelor sale, comunicarea directa, ajuta sa stii de unde sa incepi. De exemplu nici un doctor nu a spus ca dulciurile, carnea, fainoasele, prajelile hranesc masa canceroasa, dar daca tu ai descoperit singur asta si le comunici iti spun ca e bine ca ai procedat asa..
Cand cartile s-au pus pe masa pui in balanta cum ti-ai petrecut viata si cum o vei petrece de acum in colo, toate tabieturile tale pot fi zdruncinate, trebuie sa fii pregatita sa renunti la multe placeri anterioare pentru ani de viata, doar tu alegi, trisezi, renunti sau pui totul la bataie. Totul este prea rapid incat sa ai timp de gandire.
Mama nu a avut timp sa riposteze, am impresia chiar ca a renuntat inainte sa inceapa. Am luptat eu in schimb sa petreaca inconjurata de dragoste, nu am lasat-o sa-mi simta durerea durerii ei. In faza terminala nu poti decat sa pregatesti Omul pentru Marea Trecere, oricat de dureros poate suna. Atunci nu te gandesti cum va fi fara ea, ci doar la cum sa-i alini suferinta cand nici morfina nu-si mai face efectul ori acul nu mai poate strapunge pielea..
Cand incepi sa constientizezi deja e in ceruri, comemorezi al nu stiu cat al an, lacrimile aproape ca s-au uscat dar cicatricile tot mai sangereaza.

Acest articol l-am scris in urma citirii postarii de pe blogul Anei, a filmelor pe care le-am vazut, pentru sufletele ce s-au stins si pentru cei ce vor sa lupte.

Sa fiti sanatosi !

Peace & love !

Comentarii

  1. Sper din tot sufletul pentru noi toti ca medicina sa avanseze si sa se poata vindeca si cancerul in viitor. Macar pentru generatiile care vor urma...

    RăspundețiȘtergere
  2. :(....si bunica mea a murit de cancer,acesta fiind descoperit prea tarziu pentru ca medicul care i-a facut ecografie a spus ca e totul in regula, ca apoi peste 1-2 luni sa mearga la alt medic din cauza starilor de rau si sa afle ca are cancer in metastaze..nici 3 luni nu a mai durat pana sa plece dintre noi...

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Imi pare rau pentru bunica ta, vezi tu nu trebuie doar sa facem analize preventiv si aparaturi performante e nevoie si de doctori care sa isi dea interesul si sa se priceapa sa citeasca acele rezultate..ecografii.

      La mama s-a depistat in ultima faza in urma biopsiei, so..

      Ștergere
  3. Thank you Harija I'm your fallower already.

    Join me :)

    RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu

Thank you for your visit and sharing your thoughts. xoxo

Orice parere cu bun simt este binevenita!

1001cosmetice

1001cosmetice.ro%20

Postări populare de pe acest blog

Miscarea in natura: cum sa te imbraci pe munte

Lasa Facebook-ul, lasa lenevitul in pat, fa-ti bagajul si pleaca undeva! Vezi un oras unde nu ai mai fost sau descopera-ti propriul oras, plimba-te printr-o padure, urca pe un munte, vezi peisaje, descopera! Cunoaste, invata, simte, traieste, vremea este de partea ta!

[Outfit] Cum port pantalonii rosii iarna

Eram in dilema caci nu stiam ce sa postez pentru astazi, cateva idei cu ce am mai gatit in ultima vreme sau o noua tinuta. Saptamana trecuta a fost zbuciumata cu multe sarcini comprimate, dar doar asa am putut sa mai eliberez pentru weekend. Nu am sarbatorit Valentine's Day si nici nu mi-a lipsit vreo ceva anume.

Povestea pielii epilate

Frumusetea este un dar natural, dar si parul, insa cel din urma a ajuns izgonit ca Adam si Eva din Eden din anumite parti ale corpului, din motive estetice sau de protectie impotriva factorilor externi. Acolo unde devine o povara intervine epilarea prin toate metodele cunoscute publicului larg.   Voi ati citit despre jurnalista Emer O'Toole de 28 de ani care a aparut la o emisiune imbracata intr-o rochie neagra si decoltata, dar cu par la subsoara si pe picioare pentru ca a decis sa lupte impotriva notiunii ca ”femeile trebuie sa nu aiba pic de par pe corp pentru a se simti bine si pentru a fi atractiva”? Emer nu este singura femeie din lume care a renuntat la epilat, aseara am dat peste o fata cu mult bun gust vestimentar dar cu parul in toata splendoarea lui. Totusi in societatea moderna parul nedorit ramane un subiect taboo.   ”Sunt curat la trup curat la suflet  Vreau sa-i înteleg si sa iubesc  Nu conteaza cât de lung am parul  Impo...