Treceți la conținutul principal

Jocuri pentru copiii din noi

Bine v-am regasit!
Cel mai usor comunicam, ne apropiem, mai ales de copii, prin joc. Gustul pentru joc de mic se formeaza, si pentru citit, si pentru cultura, agricultura. [hihi] Eh, s-ar fi putut citi mai mult daca parintii ne deschideau pofta, cine stie. Cartile din biblioteca noastra stateau dincolo de geamuri, in sufrageria-sanctuar, iar mamei nu-i placea sa lasam urme, isi imagina ca doar rasfoim in cautare de imagini colorate. Pe deoparte asa si era, pe de alta imi pastram o carte sub perna si o citeam cand prindeam un moment de liniste. Nu pot citi cand e galagie, cu muzica, nici macar una pe care sa o aud eu, in casti. Trebuie sa aud vocea povestitorului, uneori ma trezeam ca obosesc, dar nu-mi erau ochii, ci pentru ca nu mai eram curiosul ci domnita care alerga prin padure. Ma amuza copios transformarea asta, iar cartile care imi dadeau acea stare le mai citeam inca o data. Unele carti imi place sa le citesc cu voce tare, imi place si sa-i citesc cuiva...

Ei, dar pana sa citesc, ce partide cu jocuri de carti mai faceam iarna dupa ce ne intorceam de la sanius. Tataia ne invata, tataia ne fura, iar mamaia ne avertiza din odaia de alaturi - chileri- si noi ne tavaleam de ras. Nu luam totul in serios, nu ma deranja sa pierd, oricum placerea consta in joc, si-n placinta sau gogosile dragei noastre bunici. Toci, popa prostu', macaua, din cele mai simple, pana am crescut.



Educative sau doar pentru relaxare, imi aduc aminte de scrabble, acum avem magnetic, pe atunci se fixau precum piesele de lego. Cand spun adolescenta imi aduc aminte de table, uneori jucam si dame in care foloseam discurile din lemn. Cu sahul am facut doar cunostinta. Puzzle e mai dincoace. Daca au mai fost altele nu imi mai aduc aminte. Orice joc iti pune in miscare memoria, creativitatea, imaginatia. De altfel cum faceam noi papusi din haine sau coceni, casute si corturi?! Si crestem…

Apoi a urmat rummy, remy ii spunem noi, la care am invatat si canasta in familia extinsa. Stateam cu orele si ne opream doar pentru ca ni se mai facea si foame.

Catan, e un joc mai nou insa il avem de cativa ani, era o vreme cand mergeam pe la prieteni, apoi ni l-am achizitionat, insa au aparut copiii in viata lor si prioritatile s-au schimbat. Un joc de strategie dar care tine si de noroc, de negocieri, daca esti blocat.

Asa am cumparat triominos ce se poate juca si in doi, de asemenea domino, pe care l-am primit cadou.

Mama era pasionata de integrame, rebus, de aici cred ca a si venit ideea sa ne cumpere scrabble. De fiecare data in sacosa pentru spital la loc de cinste erau integramele, si acum am una care imi da batai mari de cap dar ma incapatanez sa-i dau de capat oricat timp mi-ar lua.
Sudoku mi s-a parut foarte greu la inceput pana cand am inteles sistemul de rezolvare, de la socrul meu.


Sunt tot felul de jocuri si online de la cele mentionate la solitaire, spider, freecell, pyramid, tripeaks pe care le joc ocazional, altele mai complicate care cer un pc sau laptop performant, rapid, dar care nu ma pasioneaza.


Voi cu ce jocuri va umpleti timpul liber?
xox

Comentarii

  1. I definitely love board games and card games every now and then! It's a great way to have some fun.
    the-creationofbeauty.blogspot.com

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Exactly, a way to spend time with friends. In the absence of an opponent, I play alone as well. :) Backgammon especially.
      xoxo

      Ștergere
  2. Eu sunt varza la jocuri, nu cred ca mai stiu nici din cele pe care le stiam si jucam odata.. sad.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Cu siguranta aveti alte jocuri, tu cu pustiul tau, alte asemenea preocupari care va aduc mai aproape, va relaxati si va bucurati de viata. ;)

      Ștergere
  3. In ultimii ani am reluat jocurile de "societate" cu prietenii. Cel mai des ne jucam Dixit, Saboteur si Catan, cand sunt intr-o dispozitie speciala si nu mi-e teama sa pierd 2 ore pentru o runda pe care invariabil o pierd.

    RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu

Thank you for your visit and sharing your thoughts. xoxo

Orice parere cu bun simt este binevenita!

1001cosmetice

1001cosmetice.ro%20

Postări populare de pe acest blog

Miscarea in natura: cum sa te imbraci pe munte

Lasa Facebook-ul, lasa lenevitul in pat, fa-ti bagajul si pleaca undeva! Vezi un oras unde nu ai mai fost sau descopera-ti propriul oras, plimba-te printr-o padure, urca pe un munte, vezi peisaje, descopera! Cunoaste, invata, simte, traieste, vremea este de partea ta!

[Outfit] Cum port pantalonii rosii iarna

Eram in dilema caci nu stiam ce sa postez pentru astazi, cateva idei cu ce am mai gatit in ultima vreme sau o noua tinuta. Saptamana trecuta a fost zbuciumata cu multe sarcini comprimate, dar doar asa am putut sa mai eliberez pentru weekend. Nu am sarbatorit Valentine's Day si nici nu mi-a lipsit vreo ceva anume.

Povestea pielii epilate

Frumusetea este un dar natural, dar si parul, insa cel din urma a ajuns izgonit ca Adam si Eva din Eden din anumite parti ale corpului, din motive estetice sau de protectie impotriva factorilor externi. Acolo unde devine o povara intervine epilarea prin toate metodele cunoscute publicului larg.   Voi ati citit despre jurnalista Emer O'Toole de 28 de ani care a aparut la o emisiune imbracata intr-o rochie neagra si decoltata, dar cu par la subsoara si pe picioare pentru ca a decis sa lupte impotriva notiunii ca ”femeile trebuie sa nu aiba pic de par pe corp pentru a se simti bine si pentru a fi atractiva”? Emer nu este singura femeie din lume care a renuntat la epilat, aseara am dat peste o fata cu mult bun gust vestimentar dar cu parul in toata splendoarea lui. Totusi in societatea moderna parul nedorit ramane un subiect taboo.   ”Sunt curat la trup curat la suflet  Vreau sa-i înteleg si sa iubesc  Nu conteaza cât de lung am parul  Impo...